Efektywna nauka geografii w zakresie podstawowym

6 września 2022 0 Comments

Uczniowie szkół ponadpodstawowych nieplanujący zdawania matury z geografii potrzebują materiałów ułatwiających sprawne przyswojenie bazowych treści przedmiotowych i przystępnie wyjaśniających trudne zagadnienia. Jedną z publikacji spełniających te warunki jest podręcznik “Oblicza geografii 1 zakres podstawowy do nauki” należący do trzyczęściowej serii oferowanej przez wydawnictwo Nowa Era. Jest on dostosowany do potrzeb oraz możliwości młodszych uczniów i wykorzystuje różnorodne rozwiązania zwiększające efektywność nauki.

Kluczowe cechy serii “Oblicza geografii” dla poziomu podstawowego

Cykl publikacji dedykowanych uczniom kształcącym się z geografii w zakresie podstawowym zawiera podręczniki oraz skorelowane z nimi karty pracy dla klas 1-3, a także atlas geograficzny z kompletem niezbędnych map. Książki z serii napisane są przystępnym i zrozumiałym językiem, z użyciem przykuwających uwagę pytań oraz angażujących bezpośrednich zwrotów. Zrozumienie niełatwych zagadnień i skomplikowanych procesów ułatwiają liczne odwołania do wiedzy i doświadczeń młodych ludzi. Atrakcyjne fotografie i fascynujące ciekawostki z różnych zakątków Ziemi uatrakcyjniają lekcje i rozbudzają zainteresowanie geografią. Najistotniejsze wiadomości do zapamiętania są wyraźnie oznaczone, aby usprawnić proces przyswajania i utrwalania materiału.

Jak skonstruowany jest podręcznik “Oblicza geografii 1. Zakres podstawowy”?

Autorami podręcznika przedstawiającego główne zagadnienia z dziedziny geografii fizycznej ogólnej są Roman Malarz i Marek Więckowski. Treści publikacji są uporządkowane w ramach siedmiu rozdziałów podzielonych na lekcje i zakończonych blokiem powtórkowo-sprawdzającym. W książce wyróżniono szereg charakterystycznych elementów służących realizacji różnych celów dydaktycznych. Są to m.in.:

– sekcja “Zapamiętaj” ze skondensowanym zestawieniem kluczowych informacji z każdego tematu;

– samouczki “Krok po kroku” ułatwiające opanowanie najważniejszych umiejętności geograficznych;

– czytelne schematy umożliwiające zrozumienie złożonych zjawisk;

– poszerzające wiedzę infografiki “Okiem geografa”.